Fizioterápia kutyáknak
A minél gyorsabb és teljesebb felépülés érdekében,
valamint a fájdalommentes mozgás elősegítésére.
A terápia rövid- és hosszú távú célok összességéből áll, ennek elérése esetenként, kutyánként változó.
Ma már az állatok számára is elérhetőek, az emberek esetében oly természetesen alkalmazott eszközök mint a fizioterápia, fizikoterápia, masszázs, gyógytorna, elektroterápia, mágneses tér kezelés vagy hidroterápia. Egy foglalkozás ideje általában 1 óra.
A fizioterápia alkalmazási területei:
- ORTOPÉDIAI ELVÁLTOZÁSOK, TRAUMÁK, MŰTÉTEKET KÖVETŐEN
törések, ficamok esetén - NEUROLÓGIAI EREDETŰ MEGBETEGEDÉSEK, BÉNULÁS
porckorongsérv, Cauda Equina Szindróma, gerincet érintő problémák, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció - ÍZÜLETEKET ÉRINTŐ PROBLÉMÁK
artrózis, patellaficam, kereszteződő szalagszakadás, ízületi diszplázia (csípő, könyök, váll), Perthes kór, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció - IZOM-, ÍNBETEGSÉGEK
húzódás, biceps ín gyulladás, ínszakadások, kontraktúrás elváltozások, műtét esetén felkészítés és rehabilitáció - MEGELŐZÉS
- MOBILIZÁCIÓ
- FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS
különböző eredetű sántaságok esetén - IDŐSKORI PROBLÉMÁK
- KOMOLY FIZIKAI IGÉNYBEVÉTEL ESETÉN sportoló, dolgozó kutyáknak
- OPTIMÁLIS TESTSÚLY ELÉRÉSE, MEGTARTÁSA
- KONDÍCIÓ, FIZIKAI TELJESÍTŐKÉPESSÉG NÖVELÉSE
Miben segít a kutya-fizioterápia?
- traumás sérülések és műtétek után felgyorsíthatja a gyógyulást
- sorvadt izmok erősítésében
- fájdalomcsillapításban
- stabilizálni az ízületeket a mélyizmok erősítésével
- tervezett műtét (pl. csípő diszplázia) előtt megerősíteni az izmokat és ezzel lerövidíteni a felépülés idejét
- megelőzni a sérüléseket
- optimális testsúly elérésében (fogyókúra része)
- ügyesség fejlesztésében, növeli a kutya-gazdi kapcsolatot
- kondíció és teljesítőképesség növelésében
A terápia előfeltétele minden esetben az állatorvosi diagnózis
Sport bemelegítés és levezetés, illetve kutya-fitness órák esetén nem szükséges, a lehetséges kizáró okokat a gazdival egyeztetem.
Az első találkozó alkalmával állapotfelmérés történik, majd a kutya aktuális állapota alapján lesz a terápiás terv elkészítve. Az alapvizsgálat során felmérjük az izmok, szalagok, ízületek és az idegrendszer állapotát, valamint vizsgáljuk a sántaság mértékét. Ez alapján tudjuk felállítani a kezelési tervet, eldönteni a kezelések gyakoriságát, illetve kiválasztani a kezelések során alkalmazandó módszereket.
Módszerek, eszközök:
- GYÓGYTORNA
- KUTYA-FITNESS
- MASSZÁZSKEZELÉS
- MANUÁLTERÁPIA
- NYÚJTÁS (stretching)
- TENS KEZELÉS
- MÁGNESES TÉR KEZELÉS
fájdalomcsillapítás, idegszövet és kötőszövet gyorsabb regenerálódása, csontgyógyulás elősegítése - NYIROKÉRMASSZÁZS
- FOTOTERÁPIA
- BIOPOLAR LÁMPA
Mire jó a kutya-fitness?
- erősíti a kutya izomzatát
- sérülések/műtétek után a sorvadt izmokat céltudatosan erősíti
- stabilizálja az ízületeket sérülések megelőzése
- javítja az állóképességet
- javítja az ügyességet
- javítja a kutya-gazdi kapcsolatot
- túlsúlyos kutyák testsúly kontrolljára
- lefárasztja szellemileg és testileg is a kutyát
Egyéni és kiscsoportos (limitált létszám) órák. Az óra része a bemelegítés és a nyújtás is. Bárki, bármikor csatlakozhat, változatos és egyéni feladatsorok.
Bemutatkozás
Gyerekkorom óta imádom az állatokat. Mindig is célom volt, hogy a hivatásom is hozzájuk kötődjön. Arra viszont hamar rájöttem, hogy az állatorvosi pálya lelkileg nem nekem való. Így egyelőre megelégedtem azzal, hogy a saját kutyámmal (majd később kutyáimmal) foglalkoztam, képeztem, ápoltam. Jelenleg két idős kutyám van, az ő életüket igyekszem minél teljesebbé és egészségesebbé tenni. Ez azonban egy idő után nem volt elég, nem tudtam lemondani arról, hogy egyszer hivatásszerűen is kutyákkal tudjak foglalkozni.
2010-ben szinte véletlenül találkoztam a kutya-fizioterápiával és rögtön tudtam, hogy ezt kerestem. 2011 nyarán végeztem az első induló képzésen, kiváló eredménnyel, így már 6 éve ez a hivatásom. Most már tudom ez az, amiben megtaláltam önmagamat. Azóta több száz kutyus rehabilitálódott a kezeim között, vagy éppen kapott segítséget abban, hogy a műtétet elkerülje. Sőt, volt példa arra, hogy sérült cica, vagy gerincfájós vadászgörény fájdalmait kezeltem.
Néhány éve kezdtünk kolléganőmmel a rehabilitáción kívül a sportkutyák sérüléseinek a megelőzésével is foglalkozni. Azóta igyekszünk ezt a tudást minél több sportkutyással megismertetni, ezzel segítve a sportkutyák minél hosszabb és egészségesebb sportkarrierjét.
Folyamatosan képezem magam, keresek újabb technikákat akár az emberi gyógymódok között is, amellyel még több eszköz lesz a kezemben ahhoz, hogy segítsek a kutyusokon. Ezért végeztem először emberi kinesio tape terapeuta tanfolyamot, majd nemrég kutya-taping képzést is.